Acțiune socială pentru persoanele vârstnice în cadrul Sectorului Social-Filantropic al Episcopiei Devei și Hunedoarei

Miercuri, 27 iunie 2018, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, Sectorul Social al Episcopiei Devei și Hunedoarei a organizat o activitate socială pentru un grup de persoane vârstnice.

Obiectivul acestor evenimente este insuflarea unei stări de bucurie în sufletele persoanelor vârstnice care se simt singure, conştientizarea de către copii a nevoii de iubire şi respect a persoanelor vârstnice, stimularea comunicării între generații, precum și ajutorarea persoanelor vârstnice care se află în situații vulnerabile. În cadrul întâlnirii persoanele vârstnice au avut ocazia de a realiza împreună cu copii de la Colegiul Tehnic Energetic „D. Hurmuzescu” Deva, Corpul 2, sub îndrumarea doamnei profesoare Petronela Luncan, diferite lucruri manuale, exprimându-și astfel respectul și iubirea unii față de ceilalți.

La finalul activității atât copii, cât și persoanle vârstnice, au primit din partea Episcopiei Devei și Hunedoarei pachete cu alimente.


GALERIE FOTO