Sfințirea Centrului social-educativ „Sfânta Ecaterina” din Petroșani


Luni, 2 iulie 2018, a fost inaugurat Centrul social-educativ „Sfânta Ecaterina” din Petroșani. Slujba de sfințire a fost săvârșită de către Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, împreună cu un sobor de preoți și diaconi. Evenimentul s-a bucurat de prezența mai multor profesori și elevi din localitate, a autorităților locale, precum și a numeroși credincioși.

Centrul „Sfânta Ecaterina” a fost realizat prin bunăvoința domnului Gheorghe Toma și prin dăruirea femeilor din Asociația „Sfânta Ecaterina”, coordonate de doamna preoteasa Raisa Selaje.

În cadrul manifestării de astăzi au fost premiați elevii olimpici de la școlile din Petroșani de către parohia „Sfânta Treime” – Petroșani II, precum și preoții din municipiile și orașele din Valea Jiului care au mai mulți copii. Cu acest prilej, pianistul Fabiani Prcsina și solistele Delia Stana și Daria Selaje au susținut un moment artistic, foarte apreciat de către cei prezenți.


GALERIE FOTO