Concursul Național „Democrație și toleranță” în județul Hunedoara

În perioada 23-26 iulie 2018 a avut loc în județul Hunedoara etapa națională a Concursului Școlar Democrație și toleranță. Aflat la cea de-a 24-a ediție, concursul a demonstrat încă o dată implicarea elevilor și profesorilor în procesul educațional care formează generația de mâine a României. Deși suntem în plină vacanță de vară, la concurs au participat 102 de elevi din ciclul primar și gimnazial (34 de echipaje de câte trei elevi), reprezentând aproape toate județele țării, însoțiți de 34 de profesori și de cei 9 membri ai Comisiei Centrale. Inspectoratul Școlar Județean Hunedoara și Colegiul Național „Decebal” din Deva au fost gazdele și organizatorii acestui eveniment. Deschiderea oficială a avut loc luni, 23 iulie 2018, iar probele de concurs au avut loc în zilele de 24 și 25 iulie 2018, fiecare echipaj susținând un proiect-portofoliu care a inclus o parte teoretică, o parte practică-aplicativă și o parte artistică. Joi, 26 iulie 2018, în sala „Spiru Haret” a Inspectoratului Școlar Județean a avut loc festivitatea de premiere, în care s-au acordat premii și mențiuni unui număr de 8 echipaje.

Cu binecuvântarea și prin purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, atât la deschiderea oficială cât și la festivitatea de premiere a concursului au participat Părintele Mihai Herban, consilier cultural al Episcopiei Devei și Hunedoarei, și Părintele Radu Trifon, consilier pentru învățământ și activități cu tineretul al Episcopiei Devei și Hunedoarei. Părintele Radu Trifon a transmis binecuvântarea și mesajul Preasfințitului Părinte Episcop Gurie, în care s-a subliniat faptul că cele două valori fundamentale care au făcut obiectul concursului școlar, democrația și toleranța, sunt valori universale, ale întregii umanități, dar ele își au originea în Persoana, cuvântul, viața și activitatea Mântuitorului Iisus Hristos. Datorită acestor considerente, Episcopia Devei și Hunedoarei a oferit prin Părintele Mihai Herban premii speciale elevilor câștigători și anume trei premii I, trei premii II, trei premii III și 15 mențiuni. Fiecare premiu a constat într-o Biblie, cuvintele Sfintei Scripturi fiind sursa de inspirație a tuturor valorilor umane, precum și o sumă de bani, unanim apreciate și primite cu bucurie de toți elevii premiați.


GALERIE FOTO