Binecuvântare de lucrări la biserica „Sf. Ierarh Nicolae” din Vulcan


În Duminica a noua după Rusalii, 29 iulie 2018, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit slujba binecuvântării de lucrări la biserica „Sfântul Ierarh Nicolae” din municipiul Vulcan, Protopopiatul Petroșani. În continuare a oficiat Dumnezeiasca Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură adresat credincioșilor prezenți, Preasfinția Sa a vorbit despre importanța credinței în rugăciunile noastre către Dumnezeu, pentru a putea trece peste valurile acestei vieți și a ne feri de primejdia scufundării în ispite și păcate.

La momentul rânduit, Părintele paroh Ionel Onuț a fost hirotesit iconom pentru activitatea pastoral-misionară desfășurată în mijlocul credincioșilor pe care îi păstorește.

După Sfânta Liturghie, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a săvârșit, la biserica „Sfântul Proroc Ilie” din Petroșani, Taina Sfântului Botez pentru prunca Anastasia-Ioana, fiica Părintelui Alexandru Dascălu, preot în parohia Simeria Veche.


GALERIE FOTO