22 de arhierei români şi străini au coliturghisit la Iași de Sărbătoarea Sfintei Cuvioase Parascheva


Sărbătoarea Sfintei Cuvioase Parascheva de la Iași a fost celebrată în ziua de 14 octombrie 2018, prin oficierea Sfintei Liturghii de un sobor arhieresc de 22 de ierarhi români și străini.

Din soborul de ierarhi condus de Mitropolitul Ghiorghios de Kitrous, Katerini şi Platamonas au făcut parte:

 • Mitropolitul Teofan al Moldovei și Bucovinei
 • Mitropolitul Nicolae de Plovdiv (Bulgaria)
 • Mitropolitul Petru al Basarabiei și Exarhul Plaiurilor,
 • Mitropolitul Irineu al Olteniei
 • Arhiepiscopul Teodosie al Tomisului,
 • Arhiepiscopul Pimen al Sucevei şi Rădăuţilor,
 • Arhiepiscopul Varsanufie al Râmnicului,
 • Arhiepiscopul Casian al Dunării de Jos,
 • Episcopul Qais de Erzurum
 • Episcopul Ignatie al Huşilor,
 • Episcopul Nicodim al Severinului și Strehaiei,
 • Episcopul Antonie de Bălți,
 • Episcopul Veniamin al Basarabiei de Sud,
 • Episcopul Vincențiu al Sloboziei și Călărașilor,
 • Episcopul Galaction al Alexandriei şi Teleormanului,
 • Episcopul Gurie al Devei și Hunedoarei,
 • Episcopul vicar Ilarion Făgărășanul al Arhiepiscopiei Sibiului, ,
 • Episcopul vicar Damaschin Dorneanul al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților,
 • Episcopul vicar Emilian Crișanul al Arhiepiscopiei Aradului,
 • Arhiereul vicar Timotei Sătmăreanul al Episcopiei Maramureșului și Sătmarului,
 • Episcopul vicar Sofian Brașoveanul al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului.

La slujbă au participat aproximativ 20.000 de credincioşi, iar alți 11.000 de pelerini au așteptat la rând pentru a se închina la moaștele Sfintei Cuvioase Parascheva și ale Sfintei Mare Mucenițe Ecaterina, informează Doxologia.ro.

Răspunsurile liturgice au fost oferite de Corul bărbătesc „Sfântul Mitropolit Iosif Naniescu” al Facultății de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași, dirijat de pr. lect. Ionuț-Gabriel Nastasă.

După citirea Evangheliei, Preasfințitul Părinte Ignatie al Hușilor a citit mesajul de binecuvântare al Patriarhului Daniel, către pelerinii prezenți la hramul Sfintei Parascheva din acest an de la Iaşi.

În predica sa, Mitropolitul Ghiorghios a spus că „pentru ca fiecare dintre cei prezenți astăzi aici să poată aduce rod duhovnicesc, ne vin în întâmpinare, spre a ne întări și ajuta, atât Preacuvioasa Maica noastră Parascheva, cea prăznuită astăzi, apărătoarea și ocrotitoarea cetății istorice a Iașului și a întregii Românii, cât și Sfânta Mare Muceniță Ecaterina, mireasa preaînțeleaptă a lui Hristos, ale cărei sfinte moaște le-am adus spre închinare, din Katerini”.

„Suntem insuflați de viața sfântă a acestor două femei biruitoare în cele ale credinței, care ne dovedesc că au fost pământul cel bun despre care ne vorbește pericopa evanghelică a zilei”, a subliniat Înaltpreasfințitul Părinte Ghiorghios.

Ierarhul a atras atenția că deși cele două sfinte au trăit în perioade diferite au avut în comun caracterul de „femei puternice” și faptul că „L-au considerat pe Hristos ca fiind singur Mire al sufletelor lor”.

După otpustul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, a mulţumit ierarhilor prezenţi, precum şi pelerinilor care au venit în acest an.

Totodată, ierarhul și-a exprimat un gând cu privire la Referendumul 6-7 octombrie: „Celor care nu au fost la vot le cerem iertare noi, oamenii Bisericii, că poate viața noastră, cuvântul nostru nu au fost atât de convingătoare, glasul nostru nu a fost atât de puternic și-au ascultat alte voci, care i-au dus pe alte tărâmuri”.

Programul Sărbătorii dedicate Sfintei Cuvioase Parascheva a continuat în ziua de 14 octombrie cu Paraclisul sfintei oficiat în Catedrala Mitropolitană, de la ora 17:00.

Raclele cu cinstitele moaște ale Sfintei Cuvioase Parascheva și ale Sfintei Mari Mucenițe Ecaterina vor rămâne spre închinare în baldachinul din curtea Catedralei Mitropolitane până luni dimineață.

Foto credit: Doxologia


GALERIE FOTO