Simpozion teologic-istoric internațional la Deva


Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, în zilele de 19-20 octombrie se va desfășura la Deva un simpozion teologic-istoric cu caracter internațional, intitulat Credință – Unitate – Națiune. Manifestarea își propune evocarea marilor momente ale istoriei noastre naționale.

Deschiderea festivă a acestei manifestări va avea loc vineri, 19 octombrie 2018, de la ora 17.00, în sala de festivităţi „Spiru Haret” a Inspectoratului Școlar Județean Hunedoara din Deva (str. George Barițiu, nr. 2).

Prin urmare, Vă așteptăm cu drag la această manifestare teologic-istorică, prilejuită de tematica anunțată pentru anul în curs, de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, drept „An omagial al unităţii de credinţă şi de Neam”, respectiv „An comemorativ al făuritorilor Marii Uniri din 1918”.