Praznicul Intrării în biserică a Maicii Domnului la Catedrala Episcopală din Deva


Miercuri, 21 noiembrie 2018, de praznicul Intrării în biserică a Maicii Domnului, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură adresat credincioșilor prezenți, Preasfinția Sa a vorbit despre modelul de rugăciune oferit de către dumnezeieștii părinți Ioachim și Ana. Aceștia s-au rugat insistent și cu lacrimi la Dumnezeu să le dăruiască un copil, iar după ce s-a născut prunca Maria, pe când avea doar trei ani, au adus-o la templul din Ierusalim pentru a o închina lui Dumnezeu, așa cum făgăduiseră înainte de a se naște.


GALERIE FOTO