La Deva a fost sărbătorită Ziua Națională a României în An Centenar


Sâmbătă,1 decembrie 2018, la împlinirea a 100 de ani de la Marea Unire, la Deva, reședința județului Hunedoara, au avut loc mai multe manifestări prilejuite de sărbătoarea Zilei Naționale a României.

Cu acest prilej, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a fost săvârșită o slujbă de Te Deum de către Preacuviosul Părinte Arhimandrit Nestor Dinculeană, vicar administrativ la Centrul Eparhial, împreună cu un sobor de preoți.

A urmat rostirea mai multor alocuțiuni din partea autorităților județene și locale, prezente pentru a evoca importanța acestei zile, iar în continuare s-a desfășurat parada forțelor de ordine și a unităților de intervenție din județul Hunedoara.


GALERIE FOTO