Corul „Arhanghelii” din Orăştie – dublu medaliat cu aur la Roma


În perioada 30 noiembrie – 3 decembrie a acestui an, formaţia corală „Arhanghelii” a Catedralei ortodoxe din Orăştie cu hramul „Sf. Arhangheli Mihail şi Gavriil”, dirijor dr. Ioan-Marius Popa, a participat la Festivalul Coral Internaţional „Chorus Inside Advent” la Roma – Italia. La această competiţie muzicală au participat peste 45 de coruri din aproximativ 15 ţări din Africa, Asia şi Europa. Festivalul s-a desfăşurat în doua etape, prima fiind dedicată soliştilor de canto modern şi clasic, iar a doua etapă a fost cea a formaţiilor corale. Dintre momentele importante ale manifestării amintim: concertul tuturor corurilor înscrise în concurs, eveniment ce s-a desfăşurat la data de 1 decembrie la „Pantheonul” din Roma, iar competiţia s-a desfăşurat la data de 2 decembrie în renumita Sală „Baldini” din Cetatea Eternă.

Formaţia „Arhanghelii” a participat la două secţiuni competiţionale corale: folclor (categoria „A”) şi muzică sacră (categoria „C”). La ambele secţiuni, corul „Arhanghelii” a obţinut câte o Medalie de Aur, iar dirijorul dr. Ioan Marius Popa a fost distins separat cu Medalia „Award for the artistic value”. Au fost mai multe criterii care au adus un punctaj mare coralei din Orăştie, elemente apreciate de juriul internaţional alcătuit de profesori universitari de muzică din Statele Unite ale Americii, Italia şi Croaţia: diversitatea şi dificultatea repertoriului, interpretarea îngrijită, prezenţa scenică a corului şi mai ales talentul muzical şi tehnica dirijorală a domnului dr. Ioan-Marius Popa. Au fost prezentate cântece alcătuite de compozitori străini şi români: Jakob Arcadelt, Giuseppe de Marzi, Nicolae Lungu, Gheorghe Cucu, Teofil Coste, Gheorghe Danga, Valentin Teodorian şi Ioan Popa. La categoria folclor „A”, distinsul juriu a apreciat în timpul concursului, în prezenţa celorlalte coruri participante cântecul „Lele de la Orăştie”, în armonizarea profesorului Ioan Popa (1926-2008), originar din municipiul omonim. Prin performanţa şi prestaţia muzicală deosebită oferită la Roma, corul „Arhanghelii” încheie într-o manieră festivă Aniversarea Centenarului Marii Uniri şi jubileul celor 150 de ani de activitate a Corului de la Orăştie.

Foto: Chorus Inside International


GALERIE FOTO