Hristos se naște, slăviți-L! | Praznicul Nașterii Domnului la Catedrala Episcopală din Deva


De praznicul Nașterii Domnului, marți, 25 decembrie 2018, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi. Răspunsurile liturgice au fost oferite de către corala „Sfântul Ierarh Nicolae” dirijată de către Părintele arhidiacon Daniel Balea.

Pastorala de Crăciun a Preasfințitului Părinte Episcop Gurie, intitulată „Dispoziția spre dragoste a României profunde”, a fost citită de către Preacuviosul Părinte arhimandrit Nestor Dinculeană, vicar eparhial.

La final, pentru activitatea pastoral-misionară desfășurată în mijlocul credincioșilor, Părintele Mihai Marița, slujitor al Catedralei Episcopale, a fost hirotesit iconom-stavrofor, iar Părintele diacon Alin Goga a fost hirotesit arhidiacon.

După slujbă, copii au primit daruri de la Moș Crăciun.


GALERIE FOTO