În prima zi din Anul Nou Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a slujit la biserica din Streisângeorgiu


Marți, 1 ianuarie, în prima zi a Anului Nou 2019, când se prăznuiește Tăierea-împrejur cea după trup a Domnului și Sfântul Ierarh Vasile cel Mare, arhiepiscopul Cezareei Capadociei, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din parohia Streisângeorgiu, Protopopiatul Hațeg.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfinția Sa a vorbit despre meșteșugul și importanța rugăciunii, prin aceasta noi având posibilitatea de a rămâne aproape de Dumnezeu, care L-a trimis în lume pe Fiul Său pentru mântuirea noastră. Rugăciunea are cea mai mare putere din câte există, și aceasta pentru că poate pune în mișcare mâna care conduce universul. La final, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie le-a urat celor prezenți „La mulți ani!” cu multe împliniri duhovnicești.


GALERIE FOTO