Duminica a 17-a după Rusalii la Catedrala Episcopală din Deva


În Duminica a 17-a după Rusalii, 10 februarie 2019, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi. Răspunsurile liturgice au fost oferite de către Corala „Sfântul Ierarh Nicolae” dirijată de către Părintele arhidiacon Daniel Balea.

În cuvântul de învățătură adresat credincioșilor prezenți, Preasfinția Sa a vorbit despre pericopa evanghelică citită la Sfânta Liturghie, care ne cheamă să privim lucrarea Mântuitorului Iisus Hristos în lume și pe femeia cananeeancă, care a strigat la Dumnezeu cu atâta credință, încât nu a putut fi refuzată de către Fiul întrupat, care îi împlinește rugăciunea. La fel și noi, pentru a primi răspuns de la Dumnezeu la cererile noastre, trebuie să ne rugăm pentru o lucrare bună, iar rugăciunile să fie făcute cu multă dragoste și din adâncul inimii.


GALERIE FOTO