Duminica a doua din Post la biserica „Buna Vestire” din Deva


Cu o zi înaintea praznicului Bunei Vestiri, în Duminica a doua din Post – a Sfântului Grigorie Palama, 24 martie 2019, biserica „Buna Vestire” din Deva și-a sărbătorit hramul. Sfânta Liturghie a fost săvârșită de către Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, și Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Aradului, împreună cu un sobor de preoți și diaconi. În timpul slujbei, la momentul rânduit, Părintele diacon Florin Vlad Suba a fost hirotonit întru preot pe seama parohiei „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Pojoga, cu filia Sălciva, Protopopiatul Deva.

În cuvântul de învățătură rostit, Preasfințitul Părinte Emilian a vorbit despre viața și învățătura Sfântului Ierarh Grigorie Palama, a cărui pomenire se face în această duminică.

La final, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a mulțumit pentru prezență sfințiților slujitori, dar și credincioșilor veniți să se roage în această zi de sărbătoare pentru parohia deveană.


GALERIE FOTO