Taina Sfântului Maslu pentru elevii Școlii din Dobra


În data de 28 martie 2019 la Şcoala Gimnazială din Dobra, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, s-a săvârșit Taina Sfântului Maslu pentru elevii, cadrele didactice şi personalul nedidactic din instituția de învățământ. După orele de curs, mai mult de 70 de elevi au participat, împreună cu directorul, profesorii şi ceilalţi angajaţi ai acestei unităţi de învăţământ la Taina Sfântului Maslu, săvârşită într-o sală de clasă de către Părintele Emanuel Inişca de la Parohia Dobra şi Părintele Radu Trifon, consilier pentru învăţământ şi activităţi cu tineretul în cadrul Centrului Eparhial din Deva.

La finalul slujbei, Părintele Emanuel Inişca a mulţumit conducerii Școlii pentru grija faţă de elevi. Părintele Radu Trifon a vorbit elevilor despre dragostea lui Dumnezeu pentru copii, despre învăţătura creştină, care se primeşte la ora de religie, dar se desăvârşeşte în Biserică, şi despre necesitatea participării, atât la ora de religie, cât şi la Sfânta Biserică în egală măsură, iar la final a împărţit iconiţe tuturor copiilor.

Prof. Mircea Baba


GALERIE FOTO