Denia Canonului Mare la Catedrala Episcopală din Deva


Miercuri, 10 aprilie 2019, la ceas de seară, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Denia Canonului de umilință al Sfântului Andrei Criteanul la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi. În cadrul acestei slujbe se citește și viața Sfintei Cuvioase Maria Egipteanca, o adevărată pildă de pocăință sinceră prin asceză extremă și rugăciune.

La finalul slujbei, Preasfinția Sa a rostit un cuvânt de binecuvântare credincioșilor prezenți, îndemnându-i să înmulțească rugăciunea și faptele bune, în perioada de post care a rămas până la slăvitul praznic al Învierii Domnului Dumnezeului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos.


GALERIE FOTO