Duminica Sfintei Maria Egipteanca în parohia Șoimuș


În Duminica a V-a din Postul Mare – a Sfintei Cuvioase Maria Egipteanca, 14 aprilie 2019, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare în biserica cu hramul „Înălțarea Sfintei Cruci” din parohia Șoimuș, Protopopiatul Deva. La finalul slujbei, pentru activitatea pastoral-misionară desfășurată în mijlocul credincioșilor pe care îi păstorește, preotul paroh Mihai Laurențiu Herban, consilier cultural în cadrul Centrului Eparhial din Deva, a fost hirotesit iconom-stavrofor.

În cuvântul de învățătură adresat credincioșilor prezenți, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a vorbit despre modelul desăvârșit de pocăință arătat nouă de Sfânta Maria Egipteanca, pomenită în această duminică, care, dându-și seama de mulțimea păcatelor săvârșite încă din tinerețe, și-a schimbat viața și timp de peste 47 de ani s-a nevoit în pustia Iordanului. Dacă noi, cei de astăzi, nu putem toți să ne retragem în pustie, avem șansa să ne căim pentru păcatele noastre în Biserica lui Hristos, prin Taina Sfântă a Spovedaniei.


GALERIE FOTO