Pelerinajul „Drumul Crucii” la Lupeni


În Vinerea Mare, 26 aprilie 2019, a avut loc Pelerinajul „Drumul Crucii” în Valea Jiului, la Lupeni, devenit deja o tradiție. Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a fost prezent și în acest an în mijlocul preoților și credincioșilor pelerini, săvârșind o slujbă de binecuvântare. Bucuria duhovnicească a credincioșilor care au participat a fost întregită și de posibilitatea închinării la sfintele moaște ale Sfântului Cuvios Irodion de la Lainici, aduse de către părintele arhimandrit Ioachim, starețul Mănăstirii Lainici.


În fiecare an, în Vinerea Mare, are loc în municipiul Lupeni din județul Hunedoara Pelerinajul „Drumul Crucii”, după o tradiție începută în anul 1999, prin care se reiterează drumul parcurs de Mântuitorul spre Golgota, purtându-și în spate Crucea. La eveniment participă mulți credincioși din această zonă, și nu numai, fiind un prilej de rugăciune și meditație la pătimirile Mântuitorului Iisus Hristos.


GALERIE FOTO