Conferință despre satul românesc la Deva


Marți, 7 mai 2019, cu binecuvântarea și participarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, domnul Cristian Curte a susținut la Deva conferința „Acești țărani minunați care mi-au schimbat viața”. Aceasta a avut loc în sala „Spiru Haret” a Inspectoratului Școlar Județean Hunedoara. Conferința a fost deschisă de Părintele Mihai Herban, consilier cultural în cadrul Centrului Eparhial, care, pentru început, a dat cuvântul Doamnei Maria Ștefănie, Inspector Școlar General al județului Hunedoara, gazda manifestării.

În cadrul Conferinței propriu-zise, Domnul Cristian Curte a vorbit despre modelul civilizației creștine din satul românesc și despre locuitorii satelor care – mare parte dintre ei – au văzut întotdeauna munca din fiecare zi ca pe o nevoință, încercând să înrădăcineze îndumnezeirea în ei și în tot ceea ce îi înconjura. De asemenea, domnia sa a îndemnat pe cei prezenți, pe cât mai este cu putință, să extragă din civilizația țărănească ceea ce este autentic, în artă, arhitectură, vestimentație etc. În partea a doua a manifestării, conferențiarul a răspuns întrebărilor adresate de public.


GALERIE FOTO