Binecuvântare de lucrări în parohia Petros


În Duminica a șasea după Paști, 2 iunie 2019, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hundoarei, a slujit în parohia Petros din Protopopiatul Petroșani. Cu acest prilej a săvârșit slujba binecuvântării de lucrări la biserica „Înălțarea Domnului”, după care a oficiat Sfânta Liturghie împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

Preasfinția Sa a rostit și omilia pericopei evanghelice citită în cadrul Sfintei Liturghii, despre minunea vindecării orbului din naștere, prin care Mântuitorului Iisus Hristos își arată încă o dată puterea dumnezeiască.

La final, pentru misiunea pastoral misionară desfășurată în cadrul parohiei sale, preotul Gheorghiță Grecea a fost hirotonit întru iconom, iar domnul primar, membrii consiliului local și credincioșii implicați mai activ în restaurarea lăcașului de cult au gramate de mulțumire


GALERIE FOTO