Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a sfințit pictura bisericii din Căstău


În Duminica a șaptea după Paști, 9 iunie 2019, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a oficiat slujba de sfințire a picturii bisericii „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din parohia Căstău, Protopopiatul Orăștie. În continuare, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfinția Sa, vorbind despre rugăciunea adresată de către Iisus Tatălui ceresc, citită din Sfânta Evanghelie în cadrul Sfintei Liturghii, a îndemnat credincioșii prezenți la rugăciune curată și stăruitoare, deoarece puterea creștinului este dependentă de doi factori: credința și rugăciunea.

La final, pentru activitatea pastoral-misionară desfășurată în această parohie, preotul Sorel Udilă a fost hirotesit iconom-stavrofor, iar credincioșii implicați mai activ în restaurarea lăcașului de cult au primit gramate de mulțumire.


GALERIE FOTO