La Seminarul Teologic de la Mănăstirea Prislop a avut loc serbarea finalului de an școlar


Vineri, 14 iunie 2019, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a fost prezent la Seminarul Teologic „Sfânta Ecaterina” de la Mănăstirea Prislop, la serbarea de final de an școlar.

În cadrul acestei manifestări, elevele au prezentat piesa de teatru „Hoțul de mărgăritare” scrisă de mitropolitul Bartolomeu Anania, având ca temă pilda Fiului Risipitor, una dintre cele mai cunoscute parabole din Sfânta Evanghelie după Luca.

În continuare a urmat premierea elevelor cu rezultate deosebite la învățătură, iar la final Preasfințitul Părinte Episcop Gurie le-a îndemnat să aprofundeze în permanență cunoașterea lui Dumnezeu, atât prin lecturi teologice, dar în mod special printr-o viață duhovnicească aleasă.


GALERIE FOTO