Atelierul de vară „Șotron” organizat în cadrul Sectorului Social al Episcopiei Devei și Hunedoarei


În perioada 28 iunie 2019 – 12 iulie 2019, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, în cadrul Sectorului Social al Centrului Eparhial se desfășoară Atelierul de vară „Șotron”, organizat de către prof. înv. primar Petronela Luncan, Petruța Grecu, Claudia Poenar de la Liceul Tehnologic Energetic „Dragomir Hurmuzescu” Deva și Adina Smaranda de la Școala Gimnazială „Andrei Șaguna ” Deva, cu sprijinul Asociației „Ovidiuro”.

Grupul țintă îl reprezintă copiii care fac parte din familii cu situații speciale, care au avut o frecvență redusă la gradiniță și care sunt predispuși la abandon școlar.

Activitățile de învățare, cele de tip STEM, se împletesc cu cele de socializare, artă, limba engleză și joacă.

Pe lângă spațiul pus la dispoziție pentru desfășurarea activităților, Episcopia Devei și Hunedoarei asigură și masa caldă pentru copiii care participă la acest program.


GALERIE FOTO