Biserica „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” din Deva și-a sărbătorit hramul


Sâmbătă, 20 iulie 2019, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la biserica „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” din Deva, cu prilejul sărbătoririi hramului. La momentul rânduit din cadrul slujbei, teologul Florin Olariu a fost hirotonit întru diacon, urmând a fi hirotonit preot pe seama parohiei „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavrii” – Câmpu lui Neag din Protopopiatul Petroșani.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfinția Sa a îndemnat ca în rugăciunile noastre să cerem permanent o fărâmă din harisma Sfântului Proroc Ilie, pentru a intui și noi voia lui Dumnezeu din lume și din viața noastră și, astfel, să ne conducem viața pe cărarea ce duce spre Împărăția Cerurilor.

După Sfânta Liturghie, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a săvârșit slujba Parastasului, împreună cu soborul slujitor, pentru ctitorii și binefăcătorii lăcașului de cult, trecuți la cele veșnice.


GALERIE FOTO