În Duminica a 6-a după Rusalii Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a slujit la Vâlcelele Bune


În Duminica a 6-a după Rusalii, 28 iulie 2019, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica „Adormirea Maicii Domnului” din filia Vâlcelele Bune, parohia Vâlcele, Protopopiatul Hațeg. În timpul slujbei, la momentul rânduit, Părintele diacon Ioan Iulian Popa a fost hirotonit întru preot pe seama parohiei „Adormirea Maicii Domnului” – Geoagiu Băi, din cadrul Protopopiatului Orăștie. Preasfinția Sa a rostit și omilia pericopei evanghelice citite în cadrul slujbei, despre minunea vindecării slăbănogului din Capernaum.

La final, pentru activitatea pastoral-misionară desfășurată în cadrul parohiei sale, preotul Claudiu Sava a fost hirotesit întru iconom, iar credincioșii implicați mai activ în ridicarea noii case parohiale, au primit acte de cinstire.

După slujbă, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie, împreună cu soborul slujitor, au sfințit noua casă parohială, construită, prin grija preotului paroh, între anii 2015-2019.


GALERIE FOTO