Duminica a 7-a după Rusalii la biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Orăștie


În Duminica a 7-a după Rusalii, 4 august 2019, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, s-a aflat în mijlocul credincioșilor din parohia „Adormirea Maicii Domnului” din municipiul Orăștie, săvârșind Dumnezeiasca Liturghie împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură adresat credincioșilor prezenți, Preasfinția Sa a vorbit despre minunile pe care Mântuitorul Iisus Hristos le săvârșește acelora care se roagă cu smerenie, cu lacrimi și cu post, având credință neîndoielnică. Pe unii ca aceștia Domnul îi miluiește, iar Maica Domnului și sfinții îi ajută cu rugăciunile lor.

La finalul slujbei, preotul pensionar Viorel Vucea, fost preot paroh la biserica „Sfântul Ierarh Nicolae” din Orăștie, a fost hirotesit iconom-stavrofor, pentru activitatea pastoral-misionară desfășurată în mijlocul credincioșilor pe care i-a păstorit.


GALERIE FOTO