Mănăstirea Crișcior și-a sărbătorit cel de-al doilea hram


Joi, 29 august 2019, în ziua pomenirii Tăierii Capului Sfântului Proroc Ioan Botezătorul, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Crișcior, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, cu prilejul sărbătoririi celui de-al doilea hram al așezământului monahal.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a îndemnat pe cei prezenți, ca asemenea Sfântului Ioan Botezătorul, proroc cu viață aspră de pustnic, să ofere mai puțină hrană trupului și mai multă sufletului, iar hrana sufletului este cuvântul lui Dumnezeu, învățătura cea duhovnicească și slujba liturgică de la Biserică.

La finalul slujbei, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie, împreună cu soborul slujitor, a oficiat slujba Parastasului pentru ctitorii mănăstirii.


GALERIE FOTO