Sfânta Liturghie arhierească și sfințire de Cruce la Muncelu Mic


Sâmbătă, 5 octombrie 2019, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica „Acoperământul Maicii Domnului” din satul Muncelu Mic, parohia Bătrâna, Protopopiatul Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În continuare, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie împreună cu soborul slujitor au oficiat o slujbă de sfințire a Crucii ridicată în memoria eroilor din cele două Războaie Mondiale și a locuitorilor muncitori la minele din zonă, căzuți la datorie, și apoi slujba Parastasului.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfinția Sa a vorbit despre semnul sfințit al Sfintei Cruci, care prin răstignirea Mântuitorului Iisus Hristos a devenit unealta mântuirii noastre. De asemenea, ierarhul hunedorean a oferit gramate de mulțumire preotului paroh Florin Puf și preotului Miron Mateș, dar și credincioșilor implicați mai activ în ridicarea acestui monument.


GALERIE FOTO