Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Stejărel a fost târnosită


În Duminica a 20-a după Rusalii, 6 octombrie 2019, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a slujit în filia Stejărel din cadrul parohiei Luncoiu de Jos, Protopopiatul Brad.

Cu acest prilej ierarhul hunedorean a târnosit biserica „Adormirea Maicii Domnului”, după ample lucrări de restaurare, iar apoi a săvârșit Sfânta Liturghie împreună cu un sobor de preoți și diaconi. Preasfinția Sa a rostit și omilia pericopei evanghelice citită la Sfânta Liturghie, despre învierea fiului văduvei din Nain.

În semn de mulțumire pentru activitatea pastoral-misionară desfășurată în cadrul parohiei sale și pentru osteneala depună la renovarea bisericii preotul Georgel Groza a primit diploma și medalia aniversară la 10 ani de la întemeierea eparhiei hunedorene, iar credincioșii implicați în restaurarea lăcașului de cult au primit gramate de mulțumire.


GALERIE FOTO