Sfânta Liturghie arhierească la Schitul Straja


Marți, 22 octombrie 2019, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Schitul „Înălțarea Sfintei Cruci” de la Straja, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, la împlinirea a 20 de ani de la târnosirea lăcașului de cult.

În timpul slujbei, la momentul rânduit, Părintele diacon Dragoș Trif a fost hirotonit întru preot pe seama parohiei „Sfânta Treime” din Spini, cu filia Râpaș, din cadrul Protopopiatului Orăștie. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a rostit un cuvânt de învățătură despre măreția preoției și despre responsabilitatea slujirii preotului în mijlocul credincioșilor încredințați spre păstorire.

La finalul slujbei, ctitorul așezământului monahal, domnul Emil Părău, a primit de la Preasfințitul Părinte Episcop Gurie Ordinul „Sfântul Cuvios Ioan de la Prislop” pentru mireni.


GALERIE FOTO