Sărbătoarea Sf. Mare Mc. Dimitrie | Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a slujit la Mănăstirea Topolnița


Sâmbătă, 26 octombrie 2019, în ziua pomenirii Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, cu binecuvântarea arhipăstorului locului, Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Topolnița din județul Mehedinți, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

După Sfânta Liturghie, a fost oficiată slujba Parastasului pentru Părintele Arhimandrit Pavel Nicolaescu, Starețul Mănăstirii Topolnița, de 40 de zile de la trecerea la cele veșnice.

În ajunul sărbătorii Sfântului Dimitrie, Preasfințitul Părinte Episcop Nicodim a înmânat Ordinul „Crucea Mehedințeană” Preacuvioșilor Părinți Nestor Dinculeană, vicar administrativ al Episcopiei Devei și Hunedoarei, și Visarion Neag, exarhul așezămintelor monahale hunedorene, și Preacucernicilor Părinți Arhidiaconi Nicușor Niță, consilier la sectorul administrație și serviciu tehnic în cadrul Centrului Eparhial din Deva, și Irinel Lache, slujitor al Catedralei Episcopale din Deva.


GALERIE FOTO