Duminica a 22-a după Rusalii la Catedrala Episcopală din Deva


În Duminica a 22-a după Rusalii, 3 noiembrie 2019, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

La momentul rânduit din cadrul slujbei, Părintele diacon Atanasiu Pop a fost hirotonit întru preot pe seama parohiei „Adormirea Maicii Domnului” din Lelese, cu filiile Cerișor, Runcu Mare și Sohodol, Protopopiatul Deva.

În cuvântul de învățătură adresat credincioșilor prezenți, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a subliniat importanța milosteniei, îndemnând să fim cu luare aminte la nevoile celor de lângă noi, deoarece bogatul din pericopa evanghelică citită la Sfânta Liturghie nu a fost condamnat la chinul cel veșnic pentru că era bogat, ci pentru că nu a împărțit din avuția sa celor săraci.


GALERIE FOTO