A VI-a ediție a Conferinței „Pătimitori și pătimire în închisorile comuniste”


Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, marți, 26 noiembrie 2019, de la ora 18:00, în sala „Spiru Haret” a Inspectoratului Școlar Județean Hunedoara din Deva (str. George Barițiu, nr. 2), va avea loc cea de-a VI-a ediție a conferinței teologico-istorice anuale „Pătimitori și pătimire în închisorile comuniste”.

La ediția din acest an invitatul Episcopiei Devei și Hunedoarei este Părintele Prof. Univ. Dr. Radu Preda, Președintele executiv al Institutului de Investigare a Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Românesc, care va susține conferința „După 30 de ani. Lungul drum spre libertate”.

Prin urmare, Vă adresăm invitaţia de a participa la această conferință prilejuită de îndatorirea de a face cunoscută jertfa acestor mucenici ai neamului românesc. Intrarea este liberă!

Vă aşteptăm cu mult drag!