Duminica a 30-a după Rusalii la Mănăstirea Măgura


În Duminica a 30-a după Rusalii, 24 noiembrie 2019, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea „Schimbarea la Față” – Măgura din județul Hunedoara, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej Preasfinția Sa, făcând referire la pericopa evanghelică citită la Sfânta Liturghie, în care tânărul bogat este chemat să renunțe la bogățiile pământești și să urmeze Mântuitorului, a vorbit despre chemarea pe care Dumnezeu ne-o adresează fiecăruia dintre noi, de a ne crea în adâncul inimii o singurătate, unde să ne putem retrage periodic din mijlocul zgomotului societății pentru a tăinui cu Iisus Hristos și a ne liniști în fața Sa, nepunând preț mai mare pe cele trecătoare din lumea aceasta, ci pe comorile cele cerești.


GALERIE FOTO