Sărbătoarea Zilei Naționale a României la Deva


Duminică, 1 decembrie 2019, în municipiul Deva, reședința județului Hunedoara, au avut loc, ca în fiecare an, mai multe manifestări prilejuite de sărbătoarea Zilei Naționale a României, la 101 ani de la Marea Unire.

După intonarea imnului național al României, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a oficiat o slujbă de Tedeum, împreună cu un sobor de preoți. În continuare Preasfinția Sa a transmis un cuvânt de învățătură în care a îndemnat ca în faptele pe care le împlinim să punem cât mai multă dragoste, pentru că ceea ce facem se poate destrăma, dar dragostea imprimată în ființa noastră și a beneficiarilor acțiunilor noastre este nemuritoare.

A urmat rostirea mai multor alocuțiuni din partea personalităților politice și culturale hunedorene, după care s-a desfășurat parada militară în care au defilat reprezentanți ai forțelor de ordine și ai unităților de intervenție din județul Hunedoara.


GALERIE FOTO