Activități în cadrul proiectului național „Cum să creștem sănătoși”


Centrul de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog Hunedoara, implementează în anul școlar 2019-2020, proiectul național dezvoltat de Agenția Națională Antidrog, „Cum să creștem sănătoși”.

În baza acordului de parteneriat, încheiat cu Agenția Națională Antidrog, pentru a implementarea proiectului, Asociația „Filantropia Ortodoxă” Deva, cu ajutorul Episcopiei Devei și Hunedoarei, a sprijinit financiar achiziționarea a 1000 de broșuri – Caietul copilului, necesare pentru desfășurarea proiectului în cât mai multe unități școlare din județul Hunedoara.

„CUM SĂ CREŞTEM SĂNĂTOŞI” presupune formarea de deprinderi de viaţă sănătoasă în rândul copiilor de vârstă preşcolară şi şcolară mică (clasa pregătitoare), punând accent pe importanţa adoptării unui stil de viaţă sănătos (alimentaţie, igienă, mişcare), a comportamentelor sănătoase (fără fum de tigară, alcool şi medicamente fără prescripţie medicală) şi a modalităţilor adecvate de rezolvare a conflictelor fără violenţă şi de luare a deciziilor.

Proiectul are şapte activităţi:

  • Activităţile 1-3 vizează adoptarea unui stil de viaţă sănătos („Să facem cunoştinţă”, „Cum să ne păstrăm sănătatea”, „Alimente sănătoase”);
  • Activităţile 4-6 abordează consecinţele pentru sănătate ale utilizării substanţelor periculoase („Substanţe periculoase”, „Să ne ferim de fumul de ţigară”, „Alcoolul şi medicamentele”);
  • Activitatea 7 urmăreşte dezvoltarea încrederii în sine şi prevenirea comportamentelor de risc („Rezolvarea conflictelor, fără violenţă”).

Activităţile sunt concepute în concordanţă cu nivelul de dezvoltare socio-emoţională al copiilor de vârstă preşcolară şi şcolară mică, astfel încât să fie atractive şi uşor de înţeles. Copii vor învăţa prin joc şi activităţi practice (desenat, decupat, scenete, etc.) care sunt comportamentele care îi ajută să se dezvolte sănătos şi cum să se ferească de comportamentele periculoase.


GALERIE FOTO