Acțiuni caritabile ale Sectorului Social-Filantropic


Înaintea Sfintelor Sărbători de iarnă, Sectorul Social-Filantropic al Episcopiei Devei și Hunedoarei a întreprins o serie de acțiuni caritabile la mai multe instituții sociale din județul Hunedoara.

Astfel, au fost oferite diverse alimente Căminelor de bătrâni din Petroșani, Casei de tip familial pentru copii „Sfântul Stelian” de la Pui, Asociației Handicapaților Neuromotori din Deva, Asociației Nevăzătorilor din Hunedoara și Casei familiale pentru copii cu dizabilități și Centrului specializat pentru copii cu dizabilități din municipiul Hunedoara.

Acțiunile se încadrează în programul periodic de activități social-filantropice al Episcopiei Devei și Hunedoarei, prin care se încearcă susținerea, în prag de sărbători, a persoanelor aflate în situații vulnerabile. Astfel de activități se desfășoară, prin strădania preoților, în toate parohiile din eparhia hunedoreană.


GALERIE FOTO