Festivalul Coral „Cu noi este Dumnezeu” la cea de-a XXX-a ediție


Sâmbătă, 7 decembrie 2019, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a avut loc la Orăștie cea de-a XXX-a ediție a Festivalului Național de Muzică Sacră „Cu noi este Dumnezeu”.

Organizatorii ediției au fost Protopopiatul Ortodox Român Orăștie, Parohia Ortodoxă ,,Sf. Arhangheli Mihail și Gavriil” – Orăștie I și Despărțământul ASTRA Orăștie. Dintre partenerii evenimentului amintim: Radio Color Orăștie și Mirux Orăștie. Juriul competiției a avut ca președinte pe Pr. dr. Nicolae Topîrcean, profesor de muzică la Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Simion Ștefan” din Alba-Iulia; Pr. lect. univ. dr. Dragoș Șușman, profesor de armonie și contrapunct din cadrul Universității „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia și Arhid. drd. Daniel Balea, dirijor al coralei Episcopiei Devei și Hunedoarei.

Cuvântul de binecuvântare al Preasfințitului Părinte Episcop Gurie a fost transmis de către Preacucernicul Părinte dr. Ioan Marius Popa, consilier cultural la Centrul Eparhial.

Concursul a reunit șapte formații corale, iar Marele Premiu a fost acordat corului mixt „Nașterea Domnului” din Arad. În afara concursului, în deschidere au concertat corurile reunite „Reîntregirea” al Protopopiatului Ortodox Alba Iulia și „Apulum” al Seminarului Teologic Ortodox „Sfântul Simion Ștefan” din Alba-Iulia, iar în încheiere grupul vocal „Diaconia” din Cluj-Napoca.


GALERIE FOTO