Prezenţă hunedoreană – concertul catehetic „Lumina de la Bethleem” – în Episcopia Ortodoxă Română a Canadei


Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Gurie, Episcopul Devei şi al Hunedoarei, la invitaţia Preasfinţitului Părinte Ioan Casian, Episcopul ortodox român al Canadei, în perioada 6-15 decembrie 2019, Părintele Radu Trifon, consilier eparhial pentru învăţământ şi activităţi cu tineretul, a efectuat un turneu cultural-catehetic în câteva dintre parohiile româneşti din Canada, după cum urmează: sâmbătă, 7 decembrie 2019, în parohia Oshawa, biserica „Sf. Ștefan cel Mare și Sf. Nectarie”, Pr. Petre Busuioc; duminică, 8 decembrie 2019, în parohia Scarborough/Toronto, biserica „Toţi Sfinţii”, Pr. Vasile Giulian Aileni; tot duminică, 8 decembrie 2019, în parohia Kitchener, biserica „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel”, preot Iulian Stoica; luni, 9 decembrie 2019, în parohia Windsor, catedrala „Sf. Gheorghe şi Sf. Andrei Şaguna”, preot Deian Elias Vesici; vineri, 13 decembrie 2019, în parohia Gatineau, biserica „Naşterea Maicii Domnului”, preot Teofil Arsene şi duminică, 15 decembrie 2019, în catedrala Episcopală „Sf. Gheorghe” din Montreal. În toate aceste parohii concertul catehetic a fost bine primit de credincioşii români stabiliţi în Canada, care au ascultat, dar au şi cântat colindele româneşti.

Concertul catehetic a cuprins piese muzicale variate: colinde tradiționale românești, compoziții proprii și prelucrări pentru pian din repertoriul folk de Crăciun. Conferința, împreună cu piesele muzicale, a avut ca temă centrală evenimentul Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos şi a încercat să răspundă la câteva întrebări esențiale: cine este Iisus Hristos, cine este Maica Domnului? De ce a făcut Mântuitorul gestul de a deveni om prin naștere? Care este lucrarea Lui în lume? Ce înseamnă Biserica Ortodoxă (cu învățătura de credință și tradiția sa)? Care este însemnătatea Nașterii Domnului în istorie și semnificația acestei sărbători în zilele noastre, cum putem rămâne creștini, dar actualizând în modernitate tradiţia noastră milenară. Promotorii evenimentului au fost Anix Events și Nașul TV Canada.

Preasfinţitul Părinte Ioan Casian a fost prezent la toate aceste concerte, în cuvântul de învăţătură rostit subliniind importanţa păstrării tradiţiilor creştine şi româneşti, dar şi importanţa rostirii acestora într-un limbaj accesibil generaţiilor tinere.


GALERIE FOTO