Serbare înaintea praznicului Nașterii Domnului la Seminarul Teologic de la Mănăstirea Prislop


Vineri, 20 decembrie 2019, la fel ca în fiecare an, la Seminarul Teologic „Sfânta Ecaterina” de la Mănăstirea Prislop a avut loc serbarea înaintea praznicului Nașterii Domnului și a sărbătorilor de iarnă.

Elevele au prezentat un adevărat specatcol alcătuit din recitări de texte cu conținut religios îmbinate cu colinde tradiționale românești și cântece de sorginte bizantină. La serbare au participat Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, Preacuviosul Părinte Visarion Neag, exarhul mănăstirilor, Preacucernicul Părinte Gabriel Basa, Inspector la disciplina Religie, cadre didactice, părinți ai elevelor și viețuitoare din obștea așezământului monahal.

Preasfinția Sa a rostit un frumos cuvânt despre semnificația praznicului Nașterii Domnului, iar apoi a oferit cadouri elevelor Seminarului Teologic.


GALERIE FOTO