Praznicul Nașterii Domnului la Catedrala Episcopală din Deva


În ziua praznicului Nașterii Domnului, miercuri, 25 decembrie 2019, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi. Răspunsurile liturgice au fost oferite de către corala „Sfântul Ierarh Nicolae” dirijată de către Părintele arhidiacon Daniel Balea.

La momentul potrivit, Preacuviosul Părinte Arhimandrit Nestor Dinculeană, vicar administrativ eparhial, a dat citire Pastoralei arhipăstorului hunedorean adresată clerului și credincioșilor din eparhia hunedoreană cu prilejul acestui măreț praznic, intitulată, „Declinul paternității tradiționale rurale și necesara „corecție” pedagogic-duhovnicească”.

La finalul slujbei, copii prezenți au primit daruri de la Moș Crăciun.


GALERIE FOTO