Duminica dinaintea Botezului Domnului la Schitul Bălata


În Ajunul Botezului Domnului, duminică, 5 ianuarie 2020, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Schitul „Sfântul Cuvios Irodion de la Lainici” – Bălata, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

La momentul rânduit din cadrul slujbei, tânărul teolog Bogdan Ilea a fost hirotonit întru diacon, urmând a fi hirotonit preot pe seama parohiei „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” – Târnava de Criș din Protopopiatul Brad.

Preasfinția Sa a rostit și cuvântul de învățătură, îndemnând pe cei prezenți ca prin pocăință să se pregătească de viața cea veșnică, așa cum învăța Sfântul Ioan Botezătorul pe cei care veneau la el să își mărturiseacă păcatele și să îi boteze în râul Iordan.


GALERIE FOTO