Botezul Domnului | Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a slujit la Catedrala Episcopală din Deva


Luni, 6 ianuarie 2020, în ziua praznicului Botezului Domnului, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie a Sfântului Ierarh Vasile cel Mare la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi. Răspunsurile liturgice au fost oferite de către corala „Sfântul Ierarh Nicolae” dirijată de către Părintele Arhidiacon Daniel Balea.

Preasfinția Sa a rostit și cuvântul de învățătură, despre rânduiala specială prin care este sfințită Aghiasma Mare de praznicul Arătării Domnului, dar și despre modul de folosire a acesteia de către credincioși.

După rânduială, slujba Aghiasmei Mari a fost oficiată de către Preasfințitul Părinte Episcop Gurie, împreună cu soborul slujitor, în curtea lăcașului de cult, unde au fost pregătite vasele cu apă pentru sfințire.


GALERIE FOTO