Soborul Sfântului Ioan Botezătorul sărbătorit la Schitul Băița


Marți, 7 ianuarie 2020, când este sărbătoarea Soborului Sfântului Proroc Ioan Botezătorul, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Schitul „Acoperământul Maicii Domnului” de la Băița, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În timpul slujbei, la momentul potrivit, Părintele diacon Bogdan Ilea a fost hirotonit întru preot pe seama parohiei „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” – Târnava de Criș, cu filia Livada, din cadrul Protopopiatului Brad.

La predică Preasfinția Sa a vorbit despre viața trăită de Sfântul Ioan Botezătorul în pustie, într-o tăcere profundă și simplitate sfântă, unde a putut lucra cu spor propria sa mântuire și a poporului nenumărat care mergea să-l caute.


GALERIE FOTO