Ședința anuală de lucru a Consiliului Eparhial și a Adunării Eparhiale


Marți, 21 ianuarie 2020, la sediul administrativ al eparhiei hunedorene, sub președinția Preasfințitului Părinte Gurie, s-au desfășurat lucrările ședinței ordinare a Consiliului Eparhial și a Adunării Eparhiale ale Episcopiei Devei și Hunedoarei.

Potrivit reglementărilor statutare, lucrările au debutat cu întrunirea membrilor Consiliului Eparhial cărora le-au fost prezentate rapoartele sectoarelor Centrului Eparhial pe anul 2019.

După aprobarea acestora de către membrii Consiliului Eparhial, rapoartele prezentate au fost înaintate Adunării Eparhiale care s-a reunit sub președinția Preasfințitului Părinte Gurie. Ierarhul hunedorean a adresat un cuvânt de deschidere, după care rapoartele întocmite de către responsabilii sectoarelor Centrului Eparhial au fost analizate în cele cinci comisii de lucru ale organismului deliberativ.

După analizarea acestora, comisiile de specialitate au înaintat rapoartele către Adunarea Eparhială, care a luat act cu aprobare de acestea, făcându-se propuneri pertinente pentru dinamizarea activității tuturor sectoarelor Centrului Eparhial pentru anul în curs.

La finalul lucrărilor, Întâistătătorul eparhiei hunedorene, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a adresat un cuvânt de bincuvântare celor prezenți, mulțumind pentru întreaga activitate desfășurată și pentru eforturile depuse, în anul precedent, de către părinții consilieri, colaboratorii Centrului Eparhial, părinții protopopi, preoții din parohiile hunedorene, precum și de către membrii Consiliului Eparhial și ai Adunării Eparhiale, înspre slava lui Dumnezeu și folosul sufletesc al bunilor credincioși ortodocși hunedoreni.


GALERIE FOTO