La sărbătoarea Izvorului Tămăduirii Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a slujit la Catedrala Episcopală din Deva

Vineri, 24 aprilie 2020, în ziua sărbătorii Izvorului Tămăduirii, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva. După Sfânta Liturghie, conform tradiției de la această sărbătoare, a fost oficiată sfințirea Aghiasmei Mici.

Sărbătoarea Izvorului Tămăduirii este închinată Maicii Domnului, neavând dată fixă, ci prăznuindu-se în fiecare an în vinerea Săptămânii Luminate, prima după Sfintele Paști. Ea amintește de minunile săvârșite prin mijlocirea Maicii Domnului la Izvorul cel de Viață purtător de lângă Constantinopol, dar și la alte izvoare cu apă vindecătoare.


GALERIE FOTO