Schitul Straja și-a sărbătorit hramul


Joi, 21 mai 2020, Schitul Straja și-a sărbătorit hramul, în ziua prăznuirii Sfinților Mari Împărați și întocmai cu Apostolii, Constantin și mama sa, Elena. Cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a oficiat o slujbă de sfințire a icoanelor din tunelul de la intrare în mănăstire, în care sunt reprezentați sfinți din toate zilele de peste an, iar apoi a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie.

În timpul Sfintei Liturghii, la ectenia pentru cei adormiți, s-au rostit rugăciuni pentru odihna sufletelor Înaltpreasfințitului Părinte Pimen, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, trecut ieri la cele veșnice, și a părinților ctitorilor așezământului monahal.

În cuvântul de învățătură rostit la finalul slujbei, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a vorbit despre rolul important al Sfinților Împărați Constantin și Elena în istoria Bisericii din primele secole creștine.


GALERIE FOTO