Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din satul Sălciva a fost târnosită


Sâmbătă, 8 august 2020, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a târnosit biserica „Adormirea Maicii Domnului” din filia Sălciva, parohia Pojoga, Protopopiatul Deva, după care a săvârșită Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfinția sa a îndemnat pe cei prezenți ca grija pentru mântuirea sufletului să rămână pasiunea supremă a vieții de pe pământ, pentru a dobândi viața veșnică.

La finalul slujbei, pentru activitatea pastoral-misionară desfășurată în mijlocul credincioșilor din parohia sa, Părintele Florin Suba a fost hirotesit sachelar, iar credincioșii implicați mai activ în activitatea de renovare a lăcașului de cult au primit gramate de cinstire. De asemenea, fostul preot paroh Dorin Băștean a primit un act de cinstire pentru toată activitatea desfășurată în timpul slujirii preoțești.


GALERIE FOTO