Sf. Cuvioasă Parascheva | Preasfințitul Părinte Gurie a slujit la Schitul Bălata


Miercuri, 14 octombrie 2020, în ziua sărbătorii Sfintei Cuvioase Parascheva, ale cărei sfinte moaște se află la Catedrala Mitropolitană din Iași, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Schitul „Sfântul Cuvios Irodion de la Lainici” – Bălata, împreună cu un sobor de preoți și diaconi. În timpul slujbei, la momentul rânduit, tânărul teolog Ionel Adelin Rujan a fost hirotonit întru diacon, urmând a fi hirotonit preot pe seama parohiei „Sfânta Cuvioasă Parascheva” – Blăjeni-Sat din cadrul Protopopiatului Brad.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a vorbit despre viața cu adevărat sfântă petrecută de Cuvioasa Parascheva pe acest pământ, fiind un model de fidelitate a iubirii pentru Dumnezeu și de ascultare față de poruncile Mântuitorului Iisus Hristos.


GALERIE FOTO