Duminica a 23-a după Rusalii în parohia Birtin


În Duminica a 23-a după Rusalii, 25 octombrie 2020, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a slujit în parohia Birtin din Protopopiatul Brad. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a oficiat o slujbă de binecuvântare a lucrărilor efectuate la biserica „Buna Vestire” și „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie”, după care a săvârșit Sfânta Liturghie în curtea lăcașului de cult, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a rostit și omilia pericopei evanghelice citită la Sfânta Liturghie, despre minunea tămăduirii demonizatului din ținutul Gherghesenilor.

La finalul slujbei, pentru activitatea pastoral-misionară desfășurată în mijlocul credincioșilor încredințați spre păstorire, preotul paroh Adrian Talpaș a fost hirotesit sachelar, iar credincioșii implicați mai activ în renovarea lăcașului de cult, au fost cinstiți cu gramate de mulțumire.


GALERIE FOTO