Sărbătoarea Sfântului Mucenic Dimitrie la Schitul Ghelari


Luni, 26 octombrie 2020, în ziua pomenirii Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de mir, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” a Schitului Ghelari, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfinția Sa a vorbit despre marea dragoste pentru Hristos a sfinților mucenici, cei care au preferat să își piardă această viață pământească și să o câștige pe cea veșnică, decât să se lepede de credința în Dumnezeul cel adevărat, la fel cum a făcut și marele între mucenicii primelor secole creștine, Sfântul Dimitrie.

La finalul slujbei, stareța așezământului monahal, monahia Haritina Viliga, a fost hirotesită stavroforă.


GALERIE FOTO